پوشاک دخترانه

انواع پارچه مناسب برای لباس کودکان

انواع پارچه مناسب برای لباس کودکان

هر وقت مادری شروع به دوخت و یا خرید لباس می‌کند، دغدغه انتخاب جنس مناسب با پوست حساس کودک همیشه نگران کننده خواهد بود. این سوال برای هر والدینی پیش می آید؛ کدام جنس لباس مناسب خواهد فرزند شماست؟ دانستن انواع پارچه لباس کودکان مناسب یکی از سخت‌ ترین مراحل خرید برای مادران خواهد بود. لباس ‌های زیادی وجود دارد که می‌ توانید برای کودکان دوخت و یا تهیه کرد ولی شما به بهترین پارچه ‌ها نیاز خواهید داشت.

هنگامی که صحبت از خرید لباس برای کودک می گردد؛ باید توجه ویژه ای به جنس آن ها داشته باشیم. نوزادان دارای پوستی بسیار حساس خواهند بود؛ بنابراین مهم است لباسی که برای آنان انتخاب می کنید حساسیت یا ناراحتی برای آنها منتقل نکند.در ادامه با اریکه فرشتگان همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

آیا می دانید چه نوع پارچه ای برای لباس کودک بهتر است؟

در ادامه نگاهی به پارچه های مناسب برای لباس کودک خواهیم داشت. همراه ما باشید تا بهترین ها را با هم مرور کنیم.

نکات مهم در انتخاب پارچه مناسب برای کودکان

اولین و مهم ترین نکته هنگام انتخاب پارچه برای دوخت لباس کودکان این است که پارچه زمخت و تحریک کننده پوست را کنار بگذارید. برای نوزادان با توجه به شرایط باید لباس از جنس نرم و پنبه ای باشد تا فشاری به آن وارد نکند.

جنس لباس کودکان

اگر برای کودکان بزرگتر، به دنبال پارچه هستید؛ راحتی و حرکت آسان به عنوان مهمترین موارد در نظر گرفته خواهد شد. شما همچنین به پارچه کشی، جذب، لیز و یا ضخیم نیاز پیدا نمی کنید. پارچه مورد نظر باید به راحتی به پوست کودک اجازه تنفس بدهد. همچنین باید در برابر شستشو مداوم مقاوم بوده و نیز در حین حرکت و بازی کودک به راحتی فرسوده نشود و سایش ایجاد نکند.

معمولاً اولین انتخاب برای تهیه لباس بچگانه جنس پنبه خواهد بود. این پارچه همه معیارهایی را که نیاز داریم را دارا خواهد بود. از قابلیت های بسیار مناسب لمس و نرم بودن آن در کنار تنفس خوب پوست و انعطاف خوب آن نیز می باشد.

اما صرف وقت برای رفتن به فروشگاه پارچه و درخواست پارچه پنبه‌ای کمک شایانی به مادران نخواهد کرد. این پارچه طیف بالایی را شامل می گردد که همگی برای پوست فرزند دلبندتان کافی نیست و بعد از شستشو حالت خود را از دست می دهد. در صورت خرید پارچه‌ های مصنوعی بعد از اولین شستشو پارچه سفت و خشن می گردد و لکه‌های ایجاد شده روی پارچه به سختی پاک می گردند.

پارچه ‌ای که برای کودک خود در نظر گرفته اید را هرگز بدون شستشوی اولیه برش  نزنید. شستشو اولیه توسط اکثر خیاطان به عنوان یک رسم قبل از دوخت لباس انجام می گردد. اما هنگام دوخت لباس برای بچه‌ ها معنی دیگری می‌یابد و به بسیار ضروری می باشد.

پارچه های مناسب برای لباس کودکان

1) پارچه‌ نخ پنبه، با بافت ساده و سبک (lawn cotton)

پارچه نخ پنبه

این پارچه ۱۰۰٪ نخی سبک و دارای تعداد نخ زیاد، بسیار مناسب برای دوخت لباس کودکان، به ویژه لباس خواب و روزانه خواهد بود. این پارچه شفاف و روی بدن ایستایی دارد. لمس آن بسیار نرم است، زیرا از رشته نخ‌های بسیار ریز و ظریفی تهیه می شود.

برای نوزادان به پارچه ‌ای نیاز دارید که سریع خشک شود؛ زیرا شستشو برای کودکان زیاد است. از این رو یکی از دلایلی که از گذشته پارچه ‌های نخ پنبه در بین مادران محبوب بوده است؛ وزن سبک آن و در نتیجه سرعت خشک شدن این پارچه بسیار مناسب می باشد.

2) وال (Voile)

وال پارچه ‌ای به نسبت نازک است که تقریباً شبیه تنظیف و تور خواهد بود. این پارچه مشابه نخ پنبه در تاروپود می باشد؛ اما نازک ‌تر است و تا حدودی ساختار ضعیف‌ تری نیز دارند. اما همچنین هوا به راحتی در آن جریان پیدا می کند. پارچه‌ وال بسیار مناسب برای دوخت لباس ‌های روزمره کودکان می باشد.

3) ماهوت نخ پنبه (Broadcloth)

این پارچه که سبک و صاف است می تواند از جنس پنبه و یا ترکیبی از پنبه با سایر الیاف باشد. نوع پنبه ‌ای آن را برای دوخت لباس برای نوزادان انتخاب می‌کنیم. این پارچه دارای سطحی براق و با بافت کج‌راه ظریف است. با این پارچه می‌توان پیراهن و بلوزهای دخترانه زیبا دوخت. تاپ‌های کوچک بچه‌گانه و لباس‌های موجود از این پارچه که با گلدوزی‌ های ظریف تزئین شده است در فروشگاه‌ های لباس دیده می‌شوند.

4) لینن (linen)

پارچه لنین

لینن، پارچه‌ای لطیف، نرم و بسیار سبک وزن می باشد و دارای بافت ساده ای است. از آنجا که این پارچه از الیاف کتان تشکیل می گردد، انتظار ظرافت فوق‌العاده ‌ای را از این پارچه باید داشت که این امر باعث می گردد به آسانی چروک شود، ولی زیبایی آن باعث محبوبیت ماندگار این پارچه در بین مادران می گردد. لینن برای دوخت پیراهن مناسب خواهد بود.

5) چیت (Muslin)

جنس این پارچه از نخ است که در وزن‌ های مختلف در بازار موجود می باشد. از انواع مختلفی چون، بسیار نازک تا کمی متراکم، حتی درشت. چیت نازک برای دوخت لباس کودک بسیار گزینه عالی است. هیچ پارچه ‌ای با این سطح قابل تنفس برای کودکان نمی باشد. جنس چیت از پنبه صددرصد می باشد.

پارچه چیت برای پوشک‌ پارچه‌ای، قنداق، پارچه‌ آروغ‌گیر و… بیشتر مورد استفاده است. دلیل عدم استفاده از این پارچه به عنوان لباس، ظاهر ساده و بدون زرق و برق آن خواهد بود. این پارچه برای آستر لباس و دوخت پتوهای کودکان گزینه مناسبی می باشد.

6) Swiss batiste

این یک پارچه بافته شده پنبه‌ای است که بسیار نرم و حس خوبی دارد. مانند پارچه‌ های نخی یا گل‌دوزی شده نمی باشد. این پارچه در مقایسه با پارچه ‌های دیگر نخی بسیار مقاوم و در عین حال هنگام پوشیدن بسیار راحت خواهد بود؛ زیرا بسیار نرم و لطیف و گزینه ای بسیار ایده آل برای لباس کودکان می باشد.

لباس کودکان

سبک بودن پارچه باعث محبوبیت آن شده است. پارچه Swiss batiste پارچه مورد علاقه برای دوخت لباس کودک و پیراهن به حساب می آید.

7) پارچه نخی گلدوزی شده (Eyelet cotton)

برای کودکان هیچ پارچه ‌ای به زیبایی پارچه ‌های نخی گل‌دوزی شده جذابیت و زیبایی را به همراه راحتی فراهم نخواهد کرد. آن‌ها برای لباس بچه ‌ها و پیراهن و بلوزهای دخترانه گزینه ای بسیار عالی به شمار می روند. می‌توان از آن‌ها به عنوان پارچه اصلی برای لباس نیز کمک گرفت؛ یا به عنوان برشی در سر جیب و آستین‌ ها استفاده کرد.

8) پارچه بافتنی ژرسه (Jersey knit fabric)

پارچه بافت پنبه ‌ای، بسیار گزینه عالی در لیست انواع پارچه لباس کودکان  به شمار می رود. جنس این پارچه برای پوست کودکان بسیار سازگار می باشد و با حرکات مدام فرزندان شما از بین نمی رود.

9) پارچه میکروفایبر (Microfiber fabrics)

پارچه میکروفایبر

پارچه میکروفایبر از دیگر انواع پارچه لباس کودکان به شمار می رود؛ از مشخصات این پارچه بسیار نرم و ضد حساسیت بودن آن را می توان اشاره کرد. برای بچه‌ هایی که پوست بسیار حساسی را دارا هستند؛ یک انتخاب عالی به شمار می رود.

10) بامبو

مواد بامبو یک فیبر ریون فوق العاده نرم و با دوام هستند که از سلولز مشتق شده از گیاهان بامبو آماده می شود. این ماده به صورت ارگانیک ساخته و دارای خواص غیر آلرژی‌زا خواهد بود؛ که باعث می ‌شود والدین آگاه به محیط زیست این پارچه را نسبت به سایرین بیشتر در نظر بگیرند. برای پوست‌ های حساس بسیار گزینه عالی است و متناسب با دمای هوا تنظیم می گردد، به این معنی که با دمای بدن کودک سازگار خواهد شد و در نتیجه بدن احساس گرما نمی کند.

نکات مهم در زمان خرید پارچه برای کودکان

  • دوری از خرید لباس هایی که دارای الگوی رنگ شده می باشند؛ زیرا این مواد می توانند باعث تحریک پوست و ایجاد حساسیت های پوستی شوند.
  • لباس هایی که با دکمه یا روبان جداناپذیر تزئین شده اند، برای کودکان خطرناک هستند.
  • از خرید لباسی با پشم معمولی دور باشید. زیرا در حالی که این پارچه طبیعی می باشد؛ می تواند سبب خارش و حتی آلرژی و درماتیت تماسی برای فرزندان شما گردد.
  • از پارچه های غیر طبیعی چون لاکرا و نایلون استفاده نکنید زیرا این مواد مصنوعی برای پوست کودک آزاردهنده هستند که حتی می توانند هنگام پوشیدن و درآوردن لباس باعث آزار فرزندتان شود.

با توجه به بررسی انواع پارچه لباس کودکان ، زین پس اگر برای فرزندان خود به دنبال لباس هستید، یا خرید پارچه باید دقت کنید جنس پارچه از الیاف طبیعی و ضد حساسیت تشکیل گردد. پوست کودکان حساس میباشد و سریعا به مواد نامطلوب واکنش نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.